En büyük marka destekçimiz acentelerimiz

“Markamızın her geçen gün daha iyiye gitmesi ve daha bilinir olması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diyen Hepiyi Sigorta Acenteler ve İş Ortaklıkları Genel Müdür Yardımcısı Burç Özer, bu konuda en büyük destekçilerinin acenteler olduğunu söyledi. Özer, “6 bin acentemiz bizi müşteriye ulaştırarak ve verdiğimiz hizmete kefil olarak markamızı gün geçtikçe daha ileri taşıyorlar” dedi.

Bir sektörde var olabilmenin en önemli koşullarından biri şüphesiz bilinirlik. Ancak bilinirliği korumak ve ileriye taşımak da önemli. Bu anlamda tüketici memnuniyeti çoğu zaman yapılan reklam çalışmalarından daha değerli oluyor. Her sektörde olduğu gibi sigorta sektöründe de tüketici memnuniyeti çok kıymetli. Bu anlamda sigorta şirketi ve müşteri arasında köprü hizmeti gören acentelerin önemi büyük. Sektörün en önemli paydaşlarından biri olan acenteler, sundukları iyi ve doğru hizmetlerle yalnızca müşterilerine değil iş ortakları olan sigorta şirketlerine de değer katıyor. Sigorta Ekranı’nda Sigorta Medya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar ve Damla Özafşar’ın konuğu olan Hepiyi Sigorta Acenteler ve İş Ortaklıkları Genel Müdür Yardımcısı Burç Özer, sektörde en fazla acenteye sahip olan şirket olarak acentelerin önemine dikkat çekti. 2023 yılı özelinde şirket ve sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özer, hizmet ve ürünleri, acentelerine sağladıkları imkanlar ve teknoloji tabanlı çalışmaları hakkında bilgiler vererek gelecek hedeflerine de değindi. 

2023 yılı bizim için çok iyi gidiyor

2023 yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Özer, 2023’ün ilk tam faaliyet yılları olduğunu söyleyerek, “Geçen sene haziran ayında ilk poliçemizi kestik. 2022’nin ikinci yarısında sektördeydik. 2023 bu anlamda bizim için çok önemli, çok da iyi gidiyor. İlk 6 aylık kârlılık sonuçlarına göre, 616 milyon kârla 9. sıradayız. Yaklaşık 37 tane şirketin olduğu bir yerde bir senelik bir şirketin bu kadar kârla 9. sıraya yükselmesi bizi hem gururlandırıyor hem de gelecekle ilgili umutlandırıyor “dedi.

Sektörde bireysel sigortanın en iyisi olmak istiyoruz

Sektörün genelinde de 2023 yılının iyi geçtiğini dile getiren Özer, “Geçmiş yıllarda zarardan şikâyet eden şirketlerimiz şimdi kâr etmeye başladılar. Listede çok az sayıda kırmızıda olan şirket var. Bu rekabete de yansıyor. Hepiyi Sigorta daha farklı bir konumda. Bizim kasko, trafik, tamamlayıcı sağlık, yabancı sağlık ve seyahat sağlık olmak üzere 5 ürünümüz var ve bu ürünlerde uzmanlaşıyoruz. 2024’te de Hepiyi Sigorta’nın ürün rafında bu ürünler olacak. Türkiye çok bireysel bir pazar, çok sayıda bireysel müşteri var. Bazı branşlarda ekstra uzmanlık gerekiyor ki bunların en başında portföyde en büyük payı alan kasko, trafik ürünleri geliyor. Bizim de şirketi kurmamızın en temel amacı, motor branşları başta olmak üzere bireysel sigortadauzmanlaşmak, çok daha iyi hizmet ve daha rekabetçi fiyat verip portföyü büyütmek ve bireyselin en iyi  şirketi olmak” diye konuştu.

Acente şirketiyiz demek kolay

Sektörde en fazla acentesi olan sigorta şirketi olduklarını söyleyen Özer, şunları söyledi: “Şu anda 5774 tane  acentemiz ve brokerımız var. Bu sigorta sektöründe hiç olmayan bir adet. Bunu daha da arttırmak istiyoruz. Hatta bunu 10 bine taşıyalım diyoruz. Bu ilgiden çok memnunuz. Sigorta sektörü rekabetçi bir sektör ve piyasaya yeni bir oyuncu girdiğinde acenteler de bir süpermarket gibi raflarına ne kadar fazla şirketin ürününü koyarlarsa müşteriye de o kadar fazla çözüm sunuyorlar. Bu sayede de onlar da portföylerini büyütme şansı yakalıyorlar. Hepiyi Sigorta’nın acente sayısını yaklaşık bir buçuk yılda 5774’e gelmesinin en temel sebeplerinden biri de bizim süreci alışılandan çok daha basit hale getirmiş olmamız. Şu anda sigorta sektöründe hangi şirket internetten sadece bir form doldurarak, gelen tüm talepleri koşulsuz olumlu yanıtlayarak,  tamamen dijital şekilde, hiçbir teminat almadan, acentelik tesis ediyor ve acenteden hiçbir üretim hedefi sormadan, sorgulamadan, seninle sonuna kadar çalışacağım diyebiliyorsa işte o şirket “acenteci” şirkettir. Biz bunu dediğimiz gibi manifestomuz ile yazılı olarak taahhüt ettiğimiz için acentelik sayımız her geçen gün artıyor. Ayda ortalama 100 tane acente bize başvurarak acente olmak istiyor, çünkü Hepiyi Sigorta’nın marka değeri ve bilinirliği giderek artıyor. Müşteriler tarafında da talep görüyor. Çok ciddi sayılarda teklif veriyoruz.”

Sektörün müşteriye en çok ulaşan şirketiyiz, bu sayede %5 civarında pazar payına ulaştık

Hepiyi Sigorta’nın en son kurulan şirketlerden biri olduğu için dijital kaslarının çok gelişmiş olduğunu belirten Özer, Hepiyi Sigorta’nın çok iyi bir teknolojik altyapısı olduğuna dikkat çekerek, “En kolay, en pratik ekranı sağlayan şirketlerden biriyiz. Hızlı ve kolay fiyat alımı sağlıyoruz. Bir iki tane bilgiyi girip kolayca fiyat alıyorlar. Bunun dışında rekabetçi fiyatlarımız, hasarda iyi hizmetimiz var. Doğan Holding güvencesiyle hepiyi hizmet sunuyoruz. Tüm Türkiye’ye yayılmış 2 bine yaklaşan anlaşmalı servis ağımız var. Bu da bize acentelerle çalışmada rahatlık sağlıyor. Acenteler de bu teknolojik kolaylıkla hızlı teklif alıyorlar. Bütün web servisler, bütün robot program ya da çoklu teklif alma programlarının hepsiyle dostuz. Web servisi dediklerinde hızlıca web servisi sağlıyoruz. Teknolojik altyapımız sayesinde de şu anda günlük verilen kasko tekliflerinin büyük bir kısmı Hepiyi’den çalışılıyor. Büyük olasılıkla sektörün müşteriye en çok ulaşan şirketiyiz”dedi.

Bir çay içimi süresinde müşteriye cevap vermeyi hedefliyoruz

Acentelere sağladıkları kolaylıklarla ilgili bilgiler veren Özer, teknolojik imkânlarla çok kolay acente açılışı sağladıklarını aktararak, “Hepiyi Sigorta’da bütün dokümanlarınızı video doküman haline çevirdik. Acentelerimiz talep yönetim sistemini kullanmak istiyorlarsa onunla ilgili YouTube’da video dokümanlarımızdan faydalanabiliyorlar. Acente işlemleri sırasında nereye başvuracaklar, hangi sorunla nereye gelecekler gibi konuların hepsinin video dokümanlarını hazırladık. Aynı zamanda hazırladığımız video dokümanların mutlaka ikinci versiyonunu da yapıyoruz. Bir 14-15 dakikalık uzun hali, bir de 2-3 dakikalık draje hali var. Bütün eğitimi videoyla anlatıyoruz. İkinci kısım acente yetkilileri ile ilgili çünkü acente memnuniyeti oluşturmak için çok süratli olmanız gerekiyor. Fakat bunun yanı sıra acentenize güvenip yetki vermeniz de gerekiyor. Bunu sattığımız kasko, trafik, tamamlayıcı sağlık, yabancı sağlık ve seyahat sağlık ürünleri için söylüyorum. Sattığımız ürünlerle ilgili ek belge taleplerinin yüzde 90’dan fazlasını acentenin kendi yetkilerinde halloluyor. Acente araç değişikliği belgesini, iptal ek belgesini ve diğer bir sürü ek belgeyi kendisi yapıyor. Geri kalan talepleri biz değerlendiriyoruz. Günde 1000 den fazla talep alıyoruz. Amacımız, bize gelen talepleri bir saatten daha kısa sürede çözmek. Aslında biz bir saat diyoruz ama ondan sonra daha da kısaltmak lazım, çünkü müşteri acentenin karşısına oturduğu zaman acente ona bir çay söylüyor ve müşteride o çayı içince kadar yanıt bekliyor. Eğer bir sigorta şirketi bu sürede yanıt verebiliyorsa çok iyidir. İnşallah biz de bir gün oralara geleceğiz. Süremiz saat, dakika olmayacak, bir çay içimi olacak” dedi.

Markamızı ileriye taşımada en büyük destekçimiz acentelerimiz

Marka bilinirliğinin hiçbir zaman bitmeyen bir koşu olduğunun altını çizen Özer, “Hep daha fazla müşteriye ulaşmak, ulaştığınız müşteriye de şirketi daha iyi anlatmak, onların güven içinde poliçe satın almalarını sağlamak zorundasınız. Bunu yaparken bizim en büyük gücümüz acentelerimizin ikna olması. Türkiye’de en büyük marka gücü acentelerin müşteriye anlatması ama bunun dışında biz de kendi bütçemizde reklamlar yapıyoruz. Yeni kampanyalarla sesimizi daha fazla duyuracağız ama tanıtım bitmeyen bir yolculuk ve daha bilinen bir marka yaratmak istiyoruz. Her geçen gün daha iyiye gitmesi, daha bilinir olması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu konuda en büyük destekçimiz de acentelerimiz. 6 bin acentemiz bizi müşteriye ulaştırarak ve verdiğimiz hizmete kefil olarak markamızı gün geçtikçe daha ileri taşıyorlar” ifadelerini kullandı.

En az soruyla en hızlı teklifi üreten sigorta şirketiyiz

Mümkün olan en kısa sürede acenteye teklifi vermenin önemine dikkat çeken Özer, “Acente bu sayede elindekini diğer şirketlerle kıyaslayarak en uygun ve en doğru olanını müşteriye sunarak bir an önce satışı başarıyla bitirebilir. Hepiyi Sigorta en az soruyla en hızlı teklifi üreten sigorta şirketi. Ayda yaklaşık bir buçuk milyon tane teklif veriyoruz ve bunu 15 saniyeden çok daha kısa bir sürede yapıyoruz. Acenteler bir vergi numarası ya da TC kimlik numarasıyla plaka ve doğum tarihi yazıyor. Bu üç bilgiyle biz hemen teklifi servis ediyoruz. Aynı şekilde eğer acentelerimiz web servisinde ya da robot programlarla çalışmak istiyor ve bizden teknolojik destek talep ediyorlarsa hepsine web servisi veriyoruz. Şu anda acentelerin taleplerine ve sorularına cevap veren kural tabanlı bir Chatbot’umuz var. Bunu daha da akıllı hale getirerek yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

TSS en fazla yükselen ürünlerden biri

Tamamlayıcı sağlık branşında çok ciddi bir yükseliş olduğuna dikkat çeken Özer, “Tamamlayıcı sağlık poliçesine hem müşteriden ciddi talep geliyor hem de sigorta şirketleri tamamlayıcı sağlıkta satışla ilgili yenilikler yapıyorlar. Bizim için de önemli ürünlerden birisi. Bu alandaalanda en son online doktor hizmetini devreye aldık. Müşterilerimiz tamamlayıcı sağlık sigortası satın aldıklarında online doktor hizmetine de ücretsiz sahip oluyorlar. Diyetisyen, psikolog ve danışman hekimlerle online görüşüp hiç hastaneye gitmeden en azından ön değerlendirme alabiliyorlar. Ayrıca check-up da ücretsiz. Tamamlayıcı sağlık sigortası, şirketler, acenteler ve müşteriler için en fazla yükselen ürünlerden biri. SGK’nın verdiği hizmetin üstünde bir konfor sağladığı için tamamlayıcı sağlığa bir yönelme olduğunu görüyorum. Bunun daha da artacağına inanıyorum. Biz de hem bu artışa dikkat çekerek acentelerimizi büyütebilmek hem de bu pazarda da örnek gösterilebilmek için iyi ürün ve hizmetler dışında, seyahat kampanyaları yanı sıra acentelere araba kazandıracak kampanya hazırladık” dedi.

Hasarsızlık kaydı sektöre avantaj sağlıyor

Acenteler aracılığıyla müşterilerin hasar şikâyetlerine yönelik çözüm yolları geliştirdiklerini söyleyen Özer, araçların çok daha değerli olmaya başladığını hatırlatarak, “Öyle bir enflasyonist ortam var ki bugün 1 milyon TL’nin altında sıfır araba kalmadı, ikinci ellerin fiyatları da yukarılara çıkmaya başladı. Eskiden doktordan, avukattan yazılan ilanlar şimdi tramer hasar kaydı yok diye satılıyor. Tramer o kadar yayıldı ki araç satarken insanlar tramerde hatasız olmasını veya az hasar almış olmasını arabanın değerini arttıran bir argüman olarak gösterdiler. Tramer, sigorta sektörünün yarattığı bir platform ama bu platform aracın ikinci el değerinde bir yükseklik belirtince bu sefer sigortalılar ufak hasarları tramerde göstermemek için ikinci elde değeri düşmesin diye kendileri ceplerinden yaptırmaya başladılar. Biz yıllarca muafiyetli poliçe diyorduk. Herkes ‘hayır ben oranı tam isterim’ diyordu. Şimdi böyle bin-iki bin liralık hasarları insanlar satarken dert olacak diye kendi ceplerinden ödüyorlar. Bu hem sigorta sektörü için hem de ülke ekonomisi için büyük avantaj. Kârlılığın artması ve rekabetin başlamasının sebeplerinden biri de ufak hasarlar için  daha az sigortaya başvuruluyor  olması” dedi.

Siz de hala Hepiyi Sigorta yok mu …

Hepiyi Sigorta’nın acentelere çok farklı bir yaklaşımı olduğunu vurgulayan Özer, “Çok iyi teknolojik imkânlarla çok hızlı fiyat veriyoruz. Ayda 1,5 milyondan fazla kasko teklifi üretiyoruz ve 20 binden fazla kasko, 80 binden fazla trafik poliçesi yürütüyoruz. Pazarda büyüyen bir şirkette acentelik almamak için hiçbir sebep yok. Acentelerden ne teminat ne bir taahhüt istiyoruz. İletişimimiz çok kuvvetli. Müşteriler cep telefonundan acentelere ulaşabiliyorlar, bizi arayabiliyorlar. Bizim whatsapp’tan bilgilendirmelerimiz ve videolarımız var. O yüzden “Hâlâ Hepiyi’li olmadınız mı?” diye soruyorum” ifadelerini kullandı.

Araba kazanmak isteyen acenteler burada mı?

Acenteleriyle düzenledikleri kampanyalar hakkında konuşan Özer, tamamlayıcı sağlıkla ilgili başarılı bir kampanya dönemini geride bıraktıklarını aktararak, “Bu talebin en çok düştüğü aylarda sağlık kampanyası yaptık. Ekim ayında 100 tane acentemizle, Belgrad seyahati düzenleyeceğiz. O kampanyayı katılan, bizi destekleyen tüm acentelerimize teşekkür ediyoruz. Yine tamamlayıcı sağlıkla ilgili bir kampanya hazırladık. Çekilişle acentelerimize araba hediye edeceğiz. Tabii ki sadece Hepiyi acentelerine” dedi. 

Sigorta Ekranı:

Teklif al

🍪 Çerezler ve Veri gizliliği

Sizlere en iyi kullanımı sağlamak ve tanıtım çalışmalarında kullanmak amacıyla Aker Sigorta olarak sayfamızda üçüncü şahıs çerezler de içerebilen çerezlerden faydalanıyoruz. Kullandığımız çerezler hakkında bilgi almak ve haklarınızı öğrenmek için Çerez Politikamıza bakabilirsiniz. Sayfamızı ziyarete devam ederek çerez kullanımını onaylamış olacaksınız. Daha Fazla Bilgi